Zimní rekreace a zejména lyžování se v poslední době stává čím dál tím více oblíbené. Lyžování zažívá obrovskou renesanci díky carvingovým lyžím.
Mnoha nadšencům už nestačí průměrné zážitky z jízdy na sjezdovce a vymýšlejí stále nové obměny lyžařských disciplín. Lyže prodělaly v posledních letech výrazných změn. Došlo ke zvětšení vykrojení a tím se výrazně zlepšila točivost lyže.
Cílem carvingu je ulehčit nácvik, lyžaři dát možnost vychutnávat báječné prožitky z lyžování a také prožít nové jízdní pocity a posunout si hranice možností dále do předu. Nejčastěji se opakujícím slovem u carvingu je rádius, což je poloměr oblouku, který by opsala nezatížená lyže díky zakřivení své hrany.
U carvingového lyžování je využíváno odstředivých sil k jízdě po hraně. Lze využít různou škálu oblouků, od malých rychlých až po široké přes celou šířku sjezdovky.To, že se v některé fázi oblouku dotýkáte rukou země není až tak neobvyklé a tak na první pohled je tato aktivita velmi atraktivní z hlediska ostatních pozorovatelů na svahu.Má spoustu podstylů např. fun carving, race carving, allround carving.Lyže na carvingové lyžování jsou členěny do mnoha kategorií. Pro snadnější orientaci máme lyže pro začátečníky a pokročilé a pak je také dělíme
pole toho kde s nimi chceme jezdit tzn. na sjezdovkách, volný terén s hlubokým sněhem a freestyle. Ideální pro běžné lyžování je tedy kompromis - lyže středně tvrdé, s rádiusem kolem 15 metrů.
*/FUN CARVING/*
Styl pro prožitek z jízdy s přímým kontaktem sněhu, přechod až do body carvingu, jeho podstatou je maximální možný náklon. Skutečný vrchol funcarvingu je jízda pouze po vnitřní lyži s dotykem těla. Snaha o co nejdynamičtější provedení oblouku. Odlišovacím znakem Funcarvingu od carvingu je podstatně radikálnější provedení oblouků. Motivací může být také čistě řezané zajetí co nejprudšího svahu.
Bezpečnost
K lyžování už dnes neodmyslitelně patří bezpečnostní prvky jako
například helma, pořádné rukavice a pro extrem carving už i chránič páteře.