Každý, koho již nebaví jednotvárné lyžování, se může naučit jezdit na snowboardu. Tento sport je stále víc a víc populární, proč tedy lyže nevyměnit za pořádné prkno, na kterém se dají dělat různě vylepšené oblouky, skoky a parádičky, které si na lyžích neužijete? Jen si dejte pozor, tento sport je silně návykový, když jednou začnete, už nemůžet přestat!
V 16. století se objevila dluhá prkna s řídítky, na kterých zlatokopové sjížděli dolů, do údolí. A po čase se přes snurf podařilo snowboardu dostat do dnešní podoby.
Snowboarding je finančně náročný jen ze začátku, dokud nenakoupíte potřebné vybavení.Je totiž potřeba koupit prkno, vázání, boty, vhodnou výstroj, helmu a případně i jiné chrániče. Snowboardy se dělí na freestyleboardy, freerideboardy a alpinboardy.
První druh se používá pro skoky a různé triky, druhý je mezikrokem mezi freestyleboardem a alpinboardem. Je trochu tvrdší, než předešlé prkno, aproto se na něm dá jezdit o něco rychleji a jistěji, samozřejmě se na něm dá i skákat, ale jen v omezené míře.
Posledním typem jsou alpinboardy. Jedná se o tvrdé prkno, které se používá v kombinaci s tvrdým vázáním( je podobné lyžařskému a i bota svým vzhledem připomíná klasické přeskáče). Toto prkno se používá pro slalomy a různé rychlostní závody. Na rozdíl od obou předchozích typů má zvedlou jen špičku, což znamená, že jakékoliv otočky a jízdy pozpátku jsou vyloučené. V jeho tvrdosti se skrývá obrovská výhoda a to ta, že když najedete na nějakou nerovnost, bouli, či hrb, tak u tvrdého prkna zařízlé hrany krásně drží a prkno se vám ani při vyšších rychlostech neroztřepe pod nohama.
Ovládat snowboard na základní úrovni se naučíte během pár dní, nicméně, naučit se na něm jezdit pořádně, to trvá mnohem déle.Během prvních dní se seznámíte s terénem, s vybavením, s pohybem na snowboardu a celkově se zorientujete v jízdě na vleku, pádech, ve správném držení těla atd....To, že se s tím vším seznámíte ještě neznamená, že budete vše perfektně ovládat, odbourávání některých chyb zabere často i měsíce. Žádný učený však z nebe nespadl a tak si každý musí nějakým tím pádem projít:-)
Bezpečnost
Jako při ježdění na kole i u snowboardingu platí, že "se to nezapomíná", je ovšem důležité připomenout, že na začátku sezóny nikdo nejzdí tak dobře jako na konci sezóny, kdy jezdil tři měsíce v kuse, je tedy potřeba nepřeceňovat své síly a začít na mírrném nebo středním svahu a přiměřenou rychlostí sjet dolů. Postupně lze, samozřejmě, vybírat těžší terén, nicméně je potřeba se aklimatizovat a zvyknout si na všechny další lyžaře a snowboardisty, kteří se zde pohybují, brát jejich existenci na vědomí, chovat se ohleduplně a vyhýbat se nebezpečným situacím, které by mohly nastat. To je nejlepší prevence všech úrazů...