Používáme pro dorodružné výlety do náročného zimního terénu, do míst, kde byste se jinak po pás bořili do vysokého sněhu. Když se výprava na sněžnicích spojí s hledáním pokladů pomocí GPS, je z toho skvělá dobrodružná akce.
Jejich hlavním úkolem je rozložit váhu člověka na větší plochu, než je plocha nohy a tím pádem i zabránit boření se do sněhu. Ovšem, čím jsou sněžnice větší, tím jsou méně praktické, hůř se s nimi manipuluje a vzhledem k větší spotřebě.materiálu jsou i dražší, proto je potřeba najít vhodnou kombinaci ceny a kvality. Některé sněžnice jsou celé z kusu plastu, jde většinou o levnější typy, které však při šetrném zacházení dokáží vydržet dost dlouho, Druhým typem jsou sněžnice, které mají kovový rám, na kterém je uchycený výplet, tyto druhy jsou však o něco dražší a těžší, zato ale déle vydrží...
Sněžnice se lehce dají připevnit na boty a díky nim se můžete dostat do míst, kde je jinak pohyb v zimním období omezen nebo dokonce naprosto vyloučen. Sněžnice se využívají při různých zimních dobrodružstvích, výletech, ale i při expedicích.
Nejedná se tedy o nějaké nesmyslné hračky, ale o profesionální výzbroj do extrémních podmínek. Mnohdy by přechod přes sněhová pole bez sněžnic nebyl možný a nejedna výprava do vysokohorských terénů by ztroskotala na nedostatečném vybavení, protože bořit se do sněhu jen se svou váhou není žádná zábava a natož pak, pokud na zádech máte ještě dvacetikilový batoh, to pak i půl metru sněhu dělá z trasy o délce 200 metrů nepřekonatelnou překážku...
Pohyb na sněžnicích není potřeba nějak studovat, jedná se o přirozený pohyb, pro který není nutné žádných speciálních tréninků, další výhodou je, že naprosto nezáleží na terénu,ve kterém se pohybujete, na sněžnicích můžete přejít přes potok i přes kameny a nemusíte hned kupovat nové vybavení.
Jejich další výhodou je skladnost, sněžnice jsou mnohem skladnější než například lyže, což jistě oceníte při transportu, anebo při kombinování různých aktivit- např. když se potřebujete dostat ke zmrzlým vodopádům, které chcete vylézt, no a určitě se vám bude mnohem lépe pohybovat s lehkými a krátkými sněžnicemi než s gigantickými lyžemi na zádech..... Dělí se na tři základní kategorie: 1. Běžecké- jedná se o asymetrické, extra lehké sněžnice, které se využívají jen a pouze na běh 2. Horské- kategorie, která se využívá při pohybu v náročnějších terénech, kdy je kladen důraz na kvalitu a pevnost materiálu 3. Chodecké- nejjednodušší typ určený pro rekreaci a běžné použití, tedy i pro většinu z nás... :-)