Adrenalinový zimní sport, který nyní u nás prožívá svůj boom. Nezůstáváme pozadu a snowkiting (jízda na lyžích či na snowboardu za řiditelným drakem), řadíme jak do vybraných lyžařských kurzů pro školy, tak do programů pro firmy, rodiny a kolektivy a samozřejmě i do zimních táborů SNOWBOSS
Dnes stále populárnější sport, na lyžích či na snowboardu se necháte táhnout říditelným drakem. Jistě všichni známe snowboarding, ale k tomu, abyste dosáhli pěkné rychlosti několika desítek kilometrů v hodině nebo provedli s prknem či lyžemi několikametrový skok, nevyhnutelně potřebujete kopec. A to pořádný. Toto ale neplatí v případě snowkitingového šílenství. Potřebujete jen křídlo (speciální snowkitingový padák), prkno nebo lyže a pokud foukne dobře větřík, pofičíte na zasněžených pláních třeba i do kopce. Chce to jistě značnou dávku zručnosti, ale po čase se křídlo naučíte řídit a nebudete se moci od něj odtrhnout. Skoky mohou v extrémním případě měřit i přes deset metrů.
Snowkitingové vybavení se skládá z 5 hlavních oblastí:
1. Drak (komorový nebo nafukovací)
2. Šňůry (lines)
3. Řídící systém (včetně bezpečnostního systému)
4. Snowboard a nebo lyže
5. Další vybavení (bederní nebo sedací trapéz, helma a vhodné zimní oblečení)
Snowkiting můžete provozovat na x různých způsobů a vybrat si své pole působnosti. Každá forma snowkitingu ovšem klade různé požadavky na schopnosti a zkušenosti.
Freeriding
Během alespoň průměrné zimy je míst, kde si můžete dát dobrý freeride, neskutečně mnoho. Ne zřídka je máte kousek od domu, takže stačí přijít, nahodit kite a odjet, kam se vám zachce. Freeriding není nijak extrémně náročný na fyzickou kondici, čímž se hodí pro všechny věkové kategorie
Freestyle
Freestylem rozumějme všemožné skoky a triky, které můžete dělat. Snad každý ambicióznější jezdec prahne po zvládnutí co nejvíce skoků a jejích náročnějších variací a kombinací.
Wakestyle
Vrcholná podsekce freestylu, která jednoznačne dominuje současné světové freestyle scéně. Se vzorem v kiteboardingu přenáší všechny nejnovější triky na sníh posouvá tak hranice sportu na zcela jinou úroveň.
Jibbing
Obzvlášť rideři, kteří na snb rádi brousili a brousí všechny raily a bedny ve snowparku si ulítnou na railech v snowkiteparku. Jen posunete rail či bednu podle směru větru a jedete. Nepotřebujete zdaleka tolik sněhu jak ve snowparku a show může začít...
Vysokohorský freeriding
Vysokohorským terénem se rozumí terény v nadmořské výšce dejme tomu od 1500m výš, obzvlášť pak hřebeny hor a sedla mezi nimi. Snowkiting v tomto terénu se posouvá na poněkud jinou úroveň než někde v nižších horách.
Kite-flying, neboli polety z kopce ve 30m výšce
Tímto úletem snowkitingu se moc zaobírat nebudeme, protože je výsadou několika málo jezdců. To, že jsou takoví jezdci i v naší zemi, neznamená, že 20m vysoký a 30 sekund dlouhý let je jednoduchá, pohodová a bezpečná záležitost. Naopak, je to totální hazard s vlastním životem !!!. Každý paraglider si při prohlídce kitu, hrazdy a trapézu zaťuká na čelo a řekne vám, že jsou to fakt magoři. Polety z kopce jsou co se náročností na znalosti, schopnosti a zkušenosti vrcholem snowkitingu. Pokud se tedy nechcete zabít nebo usadit na invalidní vozík po prvním letu, radíme ruce pryč. Lepší je se usadit doma na gauči a pustit si nějaké ostré DVD. V autě přece taky nejezdíte 200km/h do zatáčky a nedáváte backflip na motorce jako kluci v TV. Stejně tak na snowboardu nepůjdete jen tak zkoušet devítikilo s grabem na 40m přes kamión. Ruce pryč !!
|