Údolí Bílé Opavy se nachází na jihovýchodním svahu Pradědu , pramení zde říčka Bílá Opava, která dala přírodní rezervaci jméno. Jedná se o turisticky velmi zajímavou oblast, protože se zde nachází vymleté,někdy i pořádně hluboké kaňony, nádherné vodopády a cesta samotná, místy vysekaná ve skále, také není pro žádné povaleče.
Vzdálenost od střediska: asi 20 km
Základní popis
Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy - nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace.
Podrobnější popis
"Zatímco v horní části údolí vytváří bystřina Bílá Opava velké vodopády, v dolním úseku vzniklo několik různě starých říčních koryt. Při povodni v červenci 1997 právě zde řeka strhla masivní most z železobetonových panelů na ocelových traverzách. Na místě panelového mostu byla postavena dřevěná lávka. V úseku nad ní je nyní vidět tři říční koryta. Před povodní 1997 tekla Bílá Opava prostředním korytem, při povodni si vytvořila zcela nové koryto na turistické cestě, po povodni se však nevrátila do původního koryta, ale do koryta starého, několik desítek let opuštěného.
Na modelaci údolí Bílé Opavy se podílena v posledních tisíciletích především voda, sníh a led. Nesourodost zdejších hornin, jejich nepravidelné vrásnění i odlišná schopnost zvětrávání a odolávání vodní erozi však způsobila, že celé údolí a hlavně samotné jeho dno bylo vyhloubeno značné nerovnoměrně. Tímto vznikly nejen peřeje, hluboké tůně a skalní výchozy, ale právě i vodopády.
Na ohlazených rulových plotnách pod vodopádem jsou patrné tzv. obří hrnce, známé např. z krkonošské Mumlavy, šumavské Vydry i odjinud, v Jeseníkách však zcela ojedinělé. Tyto zajímavé prohlubně o průměru až několika decimetrů a hloubce několika centimetrů vznikaly po staletí vířivým pohybem vody a vodou unášených částic hornin."
Několik důležitých informací
Jedná se ryze o pěší turistiku, naučná stezka končí u chaty Barborky, od které se pak dá dojít na nejvyšší vrchol Jeseníků- na Praděd (1492 m.n.m) tento pěší výlet ve vás zajisté zanechá spousty dojmů a vzpomínek, nicméně přípravu na něj nelze podceňovat. Z Karlovy Studánky, kde celá stezka začíná je to nahoru, na Praděd pořádný kousek a to pak ještě následuje cesta zpátky. Nesmíte tedy zapomenout na vhodnou obuv a oblečení a na nějakou tu pochoutku k zakousnutí. Na co ale určitě nesmíte zapomenout je fotoaparát, to by vás pak určitě mrzelo víc, než špatné boty:-)
Doprava
automobilem
Od Rýmařova, směr Jeseník, po Jeseníku následuje Karlova Studánka, na konci městečka začíná naučná stezka