RELAXA

Rekreační středisko
Lyžařské středisko
Adrenalin park

Na Praděd pěšky

Praděd je nejvyšší horou celké Moravy, ční tedy do výšky 1492 m.n.m. Na jeho vrcholu je postaven televizní vysílač, na který se dá vyjet pomocí výtahu a z terasy tohoto vysílače je opravdu překrásný pohled do okolní krajiny, protože máte celý Moravskoslezský kraj jako na dlani.

Vzdálenost od střediska: 20 km (do Karlovy Studánky, která je výchozím bodem této trasy)

Popis

Základní doporučená trasa je celá značena žlutě a vyváženě spojuje místa, kde v sezóně zdaleka nebudeme sami s místy, kde se nemáme při zbloudění koho zeptat. Výstup na Praděd je samozřejmě perlou turistiky, jeho menší nevýhodou je shodný sestup.


Karlova Studánka leží na Bílé Opavě a my z ní vyjdeme proti proudu této říčky. K Ovčárně nás čeká 400 m stoupání. Jde o romantický kaňon s několika vodopády. V závěru říčku opustíme a vystoupáme k chatě Ovčárna. Ovčinec zde vznikl již v roce 1864 a prodávala se zde lázeňským hostům z Karlovy Studánky ovčí syrovátka jako lék. V roce 1910 objekt vyhořel a po dvaceti letech byla postavena dnešní chata.

Pokud se rozhodneme pro výstup na dobře viditelný vrchol Pradědu, dojdeme kolem chaty Barborka a Kurzovní chaty do otevřené krajiny s velkolepými rozhledy. Z posledního rozcestí nás na vrchol dovede modrá značka. Na místě kamenné rozhledny, stojí televizní vysílač, v němž je zřízena restaurace a vyhlídková terasa. Po stejné cestě se vracíme na Ovčárnu.

Od Ovčárny stoupáme úbočím Vysoké hole a od rozcestí nad Ovčárnou sestupujeme otevřenou krajinou k lesu. V lese míjíme vrchol Temné, skály pod Kopřivnou, sestoupíme k rozcestí u Karlova a hustou rekreační zástavbou dojdeme k restauraci Na Rychtě v Malé Morávce. Rozhodneme-li se i pro poslední úsek, vystoupíme na návrší, od něhož nás čeká pohodlná cesta otevřenou krajinou při okraji lesa a pak lesem k silnici, která nás dovede k motorestu Hvězda a dál zpět do Karlovy Studánky.


Trasa a kilometráž

Trasa

1. Karlova Studánka, Hubert - 2.Ž 7814 Nad vodopády Bílé Opavy (4) - 3. pod Ovčárnou (5) - 4. chata Ovčárna, bus (6) - 5. Nad Ovčárnou (6,5) - 6. Nad Velkým Kotlem (7) - 7. skály pod Kopřivnou (10,5) - 8. pod Vápennou (12,5) - 9. Karlov, rozcestí (14) - 10. Malá Morávka, Rychta (15) - 11.Č 0602 Ranná (17,5) - 12. U školky, silnice (20,5) - 13. Hvězda, motorest, bus (21,5) - 14. Karlova Studánka, Džbán, bus (22,5) - 15. Karlova Studánka, Hubert (23).

Výstup na Praděd (od Ovčárny):

4. Chata Ovčárna - 5.A Č 0604 u Barborky (1) - 6.A pod Pradědem (2) - 7.A Praděd, rozcestí (2,5) - 8.A M 2222 Praděd, vrchol (3,5) a zpět na Ovčárnu (7).


Doprava

Automobilem

Z Relaxy do Rýmařova a poté podle ukazatele směr Karlova Studánka


 
STAN - dětské letní tábory, školní výlety, adaptační kurzy, teambuilding
Vysokolanové centrum
Lezecká stěna
Lukostřelba
Skok do prázdna
Bungee-trampolína
Bazén
Nízká lana
Bungee-running
Armygame
Airsoft
Larp
Noční hra
Skalní lezení
Hvězdářský blok
GPS
Týmové aktivity
Sněžnice
Snowkiting
Snowboard - škola
Carving - škola
Snowblade
Běžky
Zimní paintball
Diskotéka
Sportoviště
Společenský večer
Raut
Horská kola